Historia rozwoju wyszukiwarek internetowych

1978r. BBS [Bulletin Board System] był prekursorem dzisiejszego Internetu.
Założony w 1978 roku, umożliwiał kontakt ludzi, których komputery wyposażone były w modemy. Mogli oni wysyłać wiadomości e-mail, przesyłać na serwer pliki i ściągać je.
Wiele BBS-ów w tamtych czasach wyposażonych było w skromne wyszukiwarki plików i innych BBS-ów (przypomnijmy, że w tamtych czasach pojęcie strony internetowej nie istniało). BBS-y stopniowo zaczynały łączyć się w sieci tworząc największą z nich – Fidonet. Popularność BBS-ów trwała w rozkwicie do połowy lat dziewięćdziesiątych.
W Polsce BBS-y zaczęły pojawiać się już w latach 80. Działały one jednak krótko - często nie dłużej niż tydzień. Na stałe zadomowiły się dopiero w latach 90 i trwały tak, aż do udostępnienia numeru dostępowego TP.

1979r. America Online/Prodigy
W 1979 roku w Ameryce powstają pierwsze komercyjne sieci komputerowe, takie jak America Online oraz Prodigy, które odpłatnie za pomocą własnego oprogramowania umożliwiają: wymianę danych pomiędzy użytkownikami, wyszukiwanie danych, wyszukiwanie plików, wyszukiwanie informacji tekstowych.
Powstają pierwsze bazy danych poszczególnych serwerów i informacji na nich zawartych.

1991r. GOPHER
W roku 1991 na uniwersytecie w Minnesocie powstaje przodek stron WWW i wyszukiwarek - Gopher. Swoja nazwę przyjął od szkolnej maskotki.
Działał on tylko w trybie tekstowym, a wyszukiwanie informacji polegało na nawigacji po hierarchicznym drzewku, tworzącym spis serwerów oraz dokumentów.

1993r. Excite
W 1993 po raz pierwszy zostaje uruchomiony projekt Architext, koordynowany przez pięciu studentów z Uniwersytety Stanford. Projekt ten w przyszłości przekształci się w jeden z większych pionierskich katalogów stron internetowych – Excite.
Excite oferuje ogromny wachlarz opcji, które umożliwiają lepsze dostosowanie samej wyszukiwarki do upodobań oraz wymogów użytkownika. Tworząc konto osobiste, można personalizować wyszukiwanie, uczyć wyszukiwarkę rozpoznawania naszych zainteresowań spośród poszczególnych kategorii, takich jak: muzyka, inżynieria, sztuki plastyczne, informacje naukowe, medycyna, astronomia, chemia, oraz innych dziedzin życia ludzkiego. Takie bogate opcje podnoszą wyniki wyszukiwania i zamieniają wyszukiwarkę w narzędzie przyjazne użytkownikowi.
W 1995 oficjalna strona serwisu Excite ujrzała światło dzienne.

1994r. Yahoo
Rok 1994 jest rokiem przełomowym. Powstaje pierwszy w Internecie z prawdziwego zdarzenia katalog stron internetowych, stworzony przez Jerry Yanga i Davida Filo – Yahoo.com. Jego poprzednikiem był EINet Galaxy, katalog stron internetowych tworzony ręcznie. Yahoo było projektem pobocznym a sama nazwa pochodzi od Yet Another Hierarchic Officious Oracle.

1994r. Webcrawler
Powstaje Webcrawler, profesjonalna pełnotekstowa wyszukiwarka stron World Wide Web, która potrafi przeszukiwać całą zawartość strony internetowej, nie biorąc przy tym pod uwagę tylko takich składników kodu jak meta-tagi, etc.

1995r. Wirtualna Polska
W roku 1995 powstaje Wirtualna Polska. Jej struktura oraz mechanizmy działania stworzone zostają na wzór pochodzący z jednego z prekursora katalogów – Yahoo.com. Do dzisiaj WP jest jednym z najbardziej znanych serwisów - katalogów oraz wyszukiwarek stron internetowych w Polsce.
Pierwsza edycja Wirtualnej Polski została stworzona przez Leszka Bogdanowicza, a obsługiwały ją serwery Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej.

1995r. Katalogi Sun Microsystem w Polsce
W roku 1995 powstaje strona SunSystem Polska. Grupuje ona zasoby naukowe, oświatowe, zgromadzone przez firmę Sun Microsystem. Serwery Sun'a zgromadziły w tym czasie spory zasób informacji mający na celu rozwój samego Internetu oraz informacje z pogranicza nauki i kultury.

1995r. Google
W roku 1995 powstaje największa dzisiaj wyszukiwarka stron internetowych na świecie. Założycielami są uniwersyteccy przyjaciele Larry Page i Sergey Bin.
Wkrótce z pobocznego projektu kilku entuzjastów powstaje wielka firma mająca stać się światowym liderem w indeksacji, gromadzeniu i wyszukiwaniu danych w sieci Internet.

1995r. Altavista
Wiosną 1995 roku naukowcy z Digital Equipment Corporation's Research lab w Palo Alto w Kalifornii zapoczątkowali działalność nowego systemu komputerowego Alpha 8400 TurboLaser, który potrafił obsługiwać bazy danych znacznie szybciej niż porównywalne systemy przetwarzania danych.
Narzędzie to potrafiło przetworzyć każde słowo z każdej strony internetowej w zdolny do przeszukiwania katalog stron WWW.

1996r. Netoskop i Sieciowid
W 1996 roku powstają pierwsze polskie wyszukiwarki stron internetowych: Netoskop oraz Sieciowid. Z powodów prawnych do dnia dzisiejszego działa nadal www.netoskop.pl. Netoskop z początku sponsorowany był przez miesięcznik komputerowy CHIP.
W dalszych miesiącach rozwoju tych dwóch prekursorów w wyszukiwaniu informacji w sieci Internet nastąpiła rywalizacja związana z prawami autorskimi i swoista bitwa o prawa do projektu. Całej sprawie pikanterii dodaje fakt, iż za kurtyną obydwu projektów stała ta sama grupa programistów i informatyków.
Po wielkiej batalii, ostateczną bitwę wygrywa Netoskop, a Sieciowid formalnie kończy swoją działalność. Warto zapamiętać wyszukiwarkę Sieciowid jako prekursora na rynku zdobywania informacji w sieci Internet.

1996r. Onet.pl
Z inicjatywy OptimusNet powstaje drugi [teraz pierwszy] co do wielkości serwis internetowy, katalog stron WWW oraz wyszukiwarka, ukierunkowana ściśle na polski Internet i polskie zasoby sieciowe.
Dzisiaj Onet.pl jest najbardziej znaną polską wyszukiwarką w sieci Internet. Jej baza oraz oferowane możliwości rozrosły się do olbrzymich rozmiarów. Wyszukiwarka pozwala przeszukiwać informacje w odrębnych katalogach, podzielonych tematycznie oraz merytorycznie, takich jak katalog stron prywatnych, obszerny katalog firm komercyjnych, katalog oprogramowania, i wiele innych.
Według prowadzonych statystyk, więcej niż połowa użytkowników Internetu w Polsce korzysta z serwisu onet.pl jako wyszukiwarki danych w sieci.

1998r. MSN Search
W roku 1998 staruje Microsoft Network Search - serwis giganta z Redmont poświęcony wyszukiwaniu danych w sieci Internet. Posiada własny spis tematyczny i szczegółowy indeks stron internetowych.

1999r. Oficjalna strona projektu Google
Google, firma która początkowo powstała w garażu, rozrosła się do rozmiarów sieciowego giganta. W 1999 roku startuje pierwsza oficjalna strona projektu Google.

2000r.Innowacje Google
Google wprowadza wiele innowacji w świecie mechanizmów wyszukiwania danych w Internecie. Powstaje Google-Toolbar - aplikacja pozwalająca korzystać z zasobów Google przez przeglądarkę Internet Explorer.
Google wprowadza po raz pierwszy linki sponsorowane, płatne reklamy. Wchodząc w kooperację z licznymi serwisami, czasem nawet wykupując całe firmy, staje się niekwestionowanym liderem w dziedzinie wyszukiwania danych.
Google wprowadza system AdWords – szybkie umieszczanie własnych danych, płatne poprzez kartę kredytową.

2002r. Google News
Google News pojawiły się w wersji beta, w październiku 2002 roku, oferując dostęp do ponad 4,500 wiodących serwisów newsów z całego świata.
Nagłówki, fotografie, wiadomości przetwarzane są automatycznie przez program komputerowy, który aktualizuje stronę w czasie rzeczywistym. Bezpłatne usługi pozwalają użytkownikom skanować, przeszukiwać i surfować z każdego linka nagłówka, do konkretnej treści news'a.

2002r. Google Froogle
Froogle to serwis umożliwiający wyszukiwanie poszczególnych produktów na stronach WWW czy w sklepach internetowych. Pozwala wyszukać fotografie interesujących nas produktów, ich ceny, porównać cenniki poszczególnych katalogów.

2004r. Innowacje MSN Search
Microsoft wprowadza nową technologie wyszukiwania danych w Internecie. Wyszukiwanie można spersonalizować dzięki funkcji Search Builder, która m.in. pozwala na ograniczenie wyników szukania według kraju, języka (na razie dostępnych 12 wersji językowych) oraz przez wskazanie, na ile adekwatne do wpisanej frazy mają być wyniki wyszukiwania (czyli czy wyszukiwarka ma szukać według wszystkich wpisanych słów, czy dokładnie w kolejności wpisu, czy też według jednego z nich).
Search Builder pozwala również na dobór wyników według ich aktualności, popularności i semantycznej precyzji.
W najnowszej wersji wyszukiwarki Microsoftu istnieje możliwość geograficznej personalizacji wyników wyszukiwania. Po ich wyświetleniu internauta może wybrać opcję "near me", czyli "blisko mnie" i wtedy wyszukiwarka dobierze wyniki bliskie jego IP lub wybranego przez internautę adresu.

Źródło: http://www.setia.pl/wyszukiwarki_historia_polskie_zasoby_internetowe.html

Autor:Tomasz Dziedzic o 06:22